Menu

Vaizlik Sözlü Sınavı Hakkında Açıklamalar

BİR ÖNCEKİ                   BİR SONRAKİ
Kurum dışından müracaatın az olduğu ve 5 bin 300'e yakın adayın girdiği vaizlik yazılı sınavından başarı oranı düşük çıktı. Münhal bulunan 2 bin 950 Vaizlik kadrosu için  5 bin 300'e yakın adaydan kazananların sayısı 2 bin 829 kişi.

2 bin 950 münhal kadro için kazanan aday sayısı  2 bin 829. Bu durumda Diyanet İşleri Başkanlığı'nın 121 personel açığı çıkıyor.  Sözlü sınavdan kazanamayacak adayları düşünürsek (!) bu sayı biraz daha artacak gibi gözüküyor!. Bu da Diyanet İşleri Başkanlığı'nın tekrar vaizlik sınav açmasını gerektirecek.  

Diyanet'in, kurum dışından vaiz alım  kanunu 17 Nisan 2013 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürülüğe girmişti. Bu kanuın 17 Nisan 2014 tarihine kadar geçerli olacağından Diyanet'in, bir sınav yapma zamanı daha bulunmaktadır.

Diyanet yetkililerinden edindiğimiz bilgilere göre;" Diyanet İşleri Başkanlığı yazılı sınavı kazanan adayları sözlü sınavsız kadroya almalarının mümkün olmayacağını diler getirdiler."

Ayrıca yetkililer; "Kurum dışından katılımın az olduğunu, sayıları az olan bayan aday ve personelin başarı oranlarının yüksek olduğunu dile getirdiler. Sözlü sınavın Hac sezonun denk gelmesi nedeniyle bazı personelin hac görevlerinden bulunmaları sözlü sınavların, Kurban Bayramı sonrasına kaldığını ifade ettiler.

Sözlü sınava alfabetik sıraya göre Ankara'ya çağrılacağını belirten yetkililer, "Haseki mezunlarına sorulan sorular gibi sorulmayacağının müjdesinide verdiler."

 

Erdi KARADENİZ

DİNİHABERLER.COM

BİR ÖNCEKİ
                   BİR SONRAKİ

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.

back to top